Staff list and organisational structure

Please click link for Caterham High School Organisational Structure

 

    CATERHAM HIGH SCHOOL STAFFING SEPTEMBER 2016    
             
SENIOR LEADERSHIP TEAM   
Dr A Atkins   Head Teacher    
Ms A Haastrup-Onilogbo Science Deputy Head Key Stage 3    
Ms H Davis English Deputy Head  Key  Stage 4    
Ms M Gooding   Business Manager    
Mr M Gillham Science Assistant Head Key Stage 3    
Ms C Parkinson Geography Assistant Head Key Stage 4    
Ms S Plume Modern Languages Assistant Head Key Stage 4    
Mr Casey Bus & Comm. Assistant Head Key Stage 5    
             
YEAR LEADERS AND PASTORAL SUPPORT  
Mr M Osman   Year Leader 7    
Ms K O'Brien   Year Leader 8    
Ms R Fletcher   Year Leader 9    
Ms D Glaser Drama Year Leader 10    
Mr A Jennings P.E. Year Leader 10    
Ms K Parker   Year 10 Pastoral Support Assistant    
Mr T Coker   Year Leader 11    
Mr M Buadi Business Studies Year Leader 12    
Ms  A Machniicki P.E. Year Leader 13    
             
ART  
Mr D Earl Art Subject Leader    
Ms L Brandreth Art Qualified Teacher    
Mr R Leech Art Qualified Teacher    
Ms M O'Connor   Art Assistant    
             
BUSINESS STUDIES  
Mr N Ullah Bus.&Comm. Subject Leader    
Mr M Buadi Bus.&Comm. Teacher Responsibility Post    
Ms S Frederick Bus.&Comm. Qualified Teacher    
Mr  Casey Bus & Comm. Assistant Head Key Stage 5    
             
CREATIVE DESIGN AND TECHNOLOGY  
Ms S Scerri CDT Curriculum Area Leader    
Ms Jury CDT Qualified Teacher    
Ms V Langloh CDT Qualified Teacher    
Mr T Case   CDT Technician    
             
DEPARTMENT OF ETHNIC MINORITY ACHIEVEMENT  
Ms F Louca DEMA Subject Leader     
Ms S Reed   DEMA Support Assistant    
Ms L Launder   DEMA Support Assistant    
Ms D Bex   Learning Support Assistant    
             
DRAMA  
Ms D Threadwell Drama Subject Leader    
             
ENGLISH  
Ms K Taburet English Curriculum Area Leader    
Ms A McGivern English Deputy Curriculum Area Leader    
Ms Hundleby English Teacher Responsibility Post    
Mr N Speight English Qualified Teacher    
Ms L Shoffen English Qualified Teacher    
Ms C Malik English Qualified Teacher    
Mr C Townsend English Qualified Teacher    
Ms M Taylor   Learning Support Assistant    
             
FOOD TECH / TEXTILES  
Ms S Buxoo Food Tech. Subject Leader    
Ms R Boateng Food Tech. Qualified Teacher    
Ms N Colley   Food Tech Assistant    
Ms L Farr   Food Tech Assistant    
             
FRENCH / SPANISH  
Ms J Taylor Spanish Subject Leader Spanish    
Mr E Charpentier French Subject Leader French    
Mr D Watson   Qualified Teacher    
Ms S Plume   Assistant Headteacher    
Ms D Alarcon-Mcallister French Qualified Teacher    
             
GEOGRAPHY  
Mr C Hunter Geography Subject Leader    
Ms C Parkinson Geography Qualified Teacher    
             
HIP  
Ms L Hutchins H.I.P. Curriculum Area Leader    
Ms C Strath H.I.P. Qualified Teacher    
Ms S Adam H.I.P. Qualified Teacher    
Mr B Schulte H.I.P. Qualified Teacher    
Ms N Landon   HIP Special Support Assistant    
Ms F Welling   HIP Special Support Assistant    
Ms L Da Costa   HIP Special Support Assistant    
Mr C Cann   HIP Special Support Assistant    
             
HISTORY  
Ms N Weinfass History Subject Leader    
Mr A Darr History Qualified Teacher    
             
ICT            
Mr J Ince ICT Subject Leader    
Ms D Kumar ICT Qualified Teacher    
             
MATHEMATICS  
Mr F Merwanji Mathematics Curriculum Area Leader    
Mr D Hammond Mathematics Deputy Curriculum Area Leader    
Mr R Ali Mathematics Teacher Responsibility Post    
Ms P Byles Mathematics Teacher Responsibility Post    
Ms P Ojha Mathematics Qualified Teacher    
Mr J Khan Mathematics Qualified Teacher    
Mr A Ali Mathematics Qualified Teacher    
             
MEDIA STUDIES  
Mr P Carpenter Media Studies Subject Leader    
             
MUSIC  
Mr D Neville Music Subject Leader    
Mr T Mackenzie   Qualified Teacher    
             
PE  
Mr A Jennings P.E. Subject Leader    
Ms M Patten P.E. Qualified Teacher    
Ms A Machnicki P.E. Qualified Teacher    
Mr J Middleweek P.E. Qualified Teacher    
Mr M Tinker PE Qualified Teacher    
Ms J Cresswell P.E. Qualified Teacher    
Ms V McMahon P.E. School Games Organiser    
Ms L Whymark P.E. School Games Organiser    
             
PSYCHOLOGY            
Mr B Johnson Psychology Qualified Teacher    
             
PSHCE & RE  
Ms N Hartney P.S.H.C.E. Subject Leader    
Ms G Chakravarthi R.E Responsibility Post    
Ms H Kunda P.S.H.C.E. / RE Qualified Teacher    
Mr R Olaneye P.S.H.C.E. / RE Qualified Teacher    
             
SCIENCE  
Mr R Inayat Science Subject Leader    
Mr C Constantine Science Qualified Teacher    
Mr B Denney Science Teacher Responsibility Post    
Mr B Koomson Science Teacher Responsibility Post    
Ms M Naik Science Qualified Teacher    
Mr G Ocansey Science Qualified Teacher    
Ms K Sembi Science Teacher Responsibility Post    
Ms R Mir Science Qualified Teacher    
Ms F Naz Science Qualified Teacher    
Mr O Miller Science Science Technician    
Ms S Dawson   Science Technician    
Ms J Parish   Science Technician    
             
SEN  
Mr R Parker SEN Curriculum Area Leader    
Ms A Mifsud SEN Assistant Learning Co-Ordinator    
Ms S Ali   Special Support Assistant    
Ms  Smith   Special Support Assistant    
Ms S Sheikh   Qualified Teacher    
Ms J Bunyard   Special Support Assistant    
Ms R Butt   Special Support Assistant    
Ms J Elliott   Special Support Assistant    
Ms H Felix   Special Support Assistant    
Ms J Hiller-Addis   Special Support Assistant    
Ms S Akhter   Special Support Assistant    
Ms P Marchant   Special Support Assistant    
Ms J Mercer   Special Support Assistant    
Ms C O'Connor   Special Support Assistant    
Ms J Phipps   Special Support Assistant    
Ms M Prior   Special Support Assistant    
Ms K Sehmby   Special Support Assistant    
Ms J Sheehan   Special Support Assistant    
Mr S Miah   Behaviour Mentor    
Ms D Allicock   Special Support Assistant    
Ms J Prabhakar   Special Support Assistant    
Mr V Bhatnagar   Special Support Assistant    
             
SOCIOLOGY            
Ms E Christofides   Subject Leader    
Mr Ali   Qualified Teacher    
             
ADMINISTRATION, EDUCATION & BUSINESS SUPPORT  
Ms D Lennon   Student Services Team Leader    
Ms P Richards   Business Support    
Ms R Curpen   Finance Officer    
Mrs K Smith   Examinations Officer    
Ms C Conway   Business Support Manager    
Ms R Sandhu   Data Manager    
Ms S McGowan   Data Assistant/Sixth Form Admin    
Ms R Bergin   Cover and HR Assistant    
Ms V Adesanya   HR Manager    
Ms D West   Administrative Assistant    
Ms D Murdoch   Receptionist    
Ms L Meilack   Welfare Assistant    
Ms A Herbert   Cover Supervisor    
Mr  K Pearce   Cover Supervisor    
Ms J Vincent   Administrative Officer 6th Form    
Ms R Sian   Business Support    
Mr N Okunlola   Business Admin Apprentice    
             
FACILITIES / PREMISES TEAM  
Mr J Boulahlib-Toffs   Communities Facilities Manager    
Mr A Fletcher   Caretaker    
Mr G Ball   Assistant Caretaker    
Ms C Maile   Handyperson    
Mr M Fletcher   Pool Attendant    
Ms C Kaur   Midday Assistant    
Ms R Butt   Midday Assistant    
Ms A Habib   Midday Assistant    
Ms P Marchant   Midday Assistant    
Ms M Prior   Midday Assistant    
Mrs K Sehmby   Midday Assistant    
Mrs J Smith   Midday Assistant    
Ms M Taylor   Midday Assistant    
Ms Z Ullah   Midday Assistant    
             
ICT AND MULTIMEDIA  
Mr J Kalmakrian   Resources Manager    
Mr F Patel   IT Systems Manager    
Mr A Parker   ICT Technician    
Ms A Shikhil   ICT Apprentice