Staff List

Senior Leadership Team

Name  Role
Ms Belinda Chapple Head Teacher
Ms H Davis Deputy Head Key Stage 4  Teaching and Learning
Mr K Smith Deputy Head Standards
Mr É Casey Assistant Head Key Stage 5 and Safeguarding
Ms S Plume Assistant Head Inclusion
Ms V Cassettari Associate SLT Inclusion
Ms S Daly PA to Head Teacher & HR and Cover Assistant
 

Year Leaders

Name Role Subject
Ms D Alphonse Year Leader 7 Geography
Ms D Glaser/Ms J Cresswell Year Leader 8 Drama/P.E.
Ms L Brandreth Year Leader 9 Art
Ms G Chakravarthi Year Leader 10 R.E./Citizenship
Mr M Tinker Year Leader 11 P.E.
Ms A Machniicki Head of Sixth Form P.E./Psychology

Pastoral Care Centre (PCC)

Ms S Cassidy Pastoral Support Team Manager
Ms R Fletcher Pastoral Support Team
Ms S Badat Pastoral and Attendance Administrator (KS3 and KS4)
Ms P Richards Pastoral and Attendance Administrator (KS3 and KS4)

 

Art

Name Role Subject
Mr D Earl Subject Leader Art
Ms L Brandreth Teacher Art
Mr R Leech Teacher Art
Ms M O’Connor Art Technician  

Business Studies

Name Role Subject
Mr M Buadi Head of Business Studies Bus.&Comm.
Ms S Frederick Teacher Bus.&Comm.
Mr W Amofah Teacher Bus & Comm.

Design and Technology, Food and Textiles

Name Role Subject
Ms S Buxoo Subject Leader Food CDT
Ms S Williams Subject Leader Design and Technology CDT
Ms V Langloh Teacher CDT
Ms C Kaur Food Tech Assistant CDT
Ms N Colley Food Tech Assistant CDT
Mr T Case CDT Technician CDT

English

Name Role Subject
Ms K Taburet Curriculum Area Leader English
Ms R Bashir Deputy Curriculum Leader English
Ms S Begum Teacher English
Ms A Polycarpou Teacher English
Mr P Jackson Teacher/Sixth Form Manager English
Ms H Tariq Teacher English
Mr P Kennedy Teacher English
Ms M Taylor Learning Support Assistant English

French/ Spanish

Name Role Subject
Ms J Taylor Subject Leader Spanish Spanish
Mr E Charpentier Subject Leader French French
Ms D Morales Teacher Spanish
Ms S Plume Assistant Headteacher French
Ms P Passamonte Teacher Spanish/French

Geography

Name Role Subject
Mr C Hunter Subject Leader Geography
Ms B Gabbidon Teacher Geography
Ms D Alphonse Teacher Geography

History

Name Role Subject
Ms N Weinfass Subject Leader History
Ms A Copsey Teacher History
Ms L Kemal-Hilmi Teacher History

ICT/Computer Science

Name Role Subject
Mr J Ince Subject Leader ICT/Computer Science
Ms D Kumaran Teacher ICT/Computer Science

Mathematics

Name Role Subject
Ms C Ejiofor Curriculum Area Leader Mathematics
Mr K Ali Deputy Curriculum Leader Mathematics
Mr M Miah Lead Practitioner Mathematics
Ms O Haydari Teacher Mahematics
Ms P Sanger Teacher Mathematics
Mr F Merwanji Teacher Mathematics
Ms M Younis Teacher Mathematics

Inclusion Department

Ms V Cassettari Inclusion Lead Inclusion Department
     
SEN    
Mr R Parker SENDCo  
Ms A Misfud Assistant Learning Co-ordinator  
Ms J Prabhakar Special Support Assistant  
Ms S Sheikh Teacher Special Support  
Ms J Bunyard Special Support Assistant  
Ms J Elliott Special Support Assistant SEN
Ms J Hillier-Addis Special Support Assistant SEN
Ms S Akhter Special Support Assistant SEN
Ms P Marchant Special Support Assistant SEN
Ms J Mercer Special Support Assistant SEN
Ms M Prior Special Support Assistant SEN
Ms K Sehmby  Special Support Assistant SEN
Ms J Phipps Special Support Assistant SEN
Ms C O'Connor Special Support Assistant SEN
     
HIP    
Ms L Huchins Curriculum Area Leader HIP
Ms C Strath Teacher of the Deaf HIP
Ms S Adam Teacher of the Deaf HIP
Mr B Schulte Teacher of the Deaf HIP
Ms N Landon Communications Support Worker HIP
Ms F Welling Communications Support Worker HIP
Ms L Da Costa HIP Special Support Assistant HIP
Ms S Hack Speech and Language Therapist HIP
     
EAL    
Ms S Reed EAL Support Assistant EAL
Ms E Bradbeer Learning Support Assistant  

 

Media Studies

Name Role Subject
Mr P Carpenter Subject Leader Media Studies

PE

Name Role Subject
Mr J Middleweek Subject Leader  P.E.
Ms A Machnicki Teacher P.E.
Mr M Tinker Teacher P.E.
Ms J Cresswell Teacher P.E.
Ms V McMahon School Games Organiser P.E.
Ms L Whymark School Games Organiser P.E.

Performing Arts

Name Role Subject
Ms D Threadwell Curriculum Leader Performing Arts
Ms D Glaser Teacher Drama
Mr S Ersen Teacher Music

PSHCE & RE

Name Role Subject
Ms S Saddique Subject Leader P.S.H.C.E/RE
Ms G Chakravarthi Teacher Responsibility Post R.E
Mr R Olaneye Teacher Responsibility Post and House Co-ordinator P.S.H.C.E. / RE

Science

Name Role Subject
Mr R Inayat Subject Leader Science
Mr C Constantine Teacher Science
Mr B Koomson Teacher Responsibility Post Science
Ms M Naik Teacher Science
Mr G Ocansey Teacher Science
Ms K Sembi Teacher Responsibility Post Science
Mr R Samuel Teacher Science
Ms A Rahman Learning Support Assistant Science
Ms S Dawson Science Technician Science
Ms K Jacobs Science Technician Science
Ms J Parish Science Technician Science

Social Sciences

Sociology  
Ms E Christofides Teacher
Mr A Ali Teacher
Health and Social Care  
Mr A Ali Teacher
Mr K Smith Deputy Headteacher
Mr É Casey Assistant Headteacher
Psychology  
Ms A Machnicki Teacher
Ms H Abbas Teacher
Criminology  
Ms E Christofides Teacher
Mr A Ali Teacher

 

Administration, Education & Business Support

Name Role
Ms M Vali Student Services Team Leader
Ms B Dayal Student Services/Reception
Ms D Murdoch Student Services/Reception
Ms D West Attendance
Ms C Conway Business Support Manager/Careers Leader
Ms P Richards Business Support/Pastoral Care Centre
Ms R Sian Business Support
Mr J Huggins-Solomons Business Support Apprentice
Ms R Curpen Finance Officer
Ms K Smith Examinations Officer
Mr  M Chowdhry  Data Manager
Ms R Bergin HR Officer
Ms L Meilack Welfare Assistant
Mr A Cohen Cover Supervisor
Ms R Hannan Cover Supervisor
Ms J Vincent Sixth Form Attendance & Administrative Officer

Facilities/ Premises Team

Mr G Ball Premises Manager
Mr  G Sharma Assistant Premises Manager
Mr J Boulahlib-Toffs Community Facilities Manager
Ms C Kaur Midday Assistant
Ms P Marchant Midday Assistant
Ms M Prior Midday Assistant
Ms J Vincent Midday Assistant
Ms J Mercer Midday Assistant
Ms K Sehmby Midday Assistant
Ms D West Midday Assistant
Ms M Taylor Midday Assistant
Ms R Hannan Midday Assistant
Ms J Elliott Midday Assistant

ICT and Multimedia

Name Role
Mr J Kalmakrian Resources Manager
Mr F Patel IT Systems Manager
Mr A Parker ICT Technician
Mr S Hussain ICT Apprentice

Facebook

@Caterham.High.School
Year 10 students at The Wellcome Trust for a careers insight day
@Caterham.High.School
Mont Rose college delivered a workshop to the year 10 students on CV writing, interview tips and presentation skills - teachers carried on the theme with the year 10s using Barclays Life Skills
@Caterham.High.School
Year 12 sessions from PWC, Greenwich University and Phil Law, Solicitor as part of our drop down day.
@Caterham.High.School
Year 8 students with My Bnk who delivered Money Twist.
@Caterham.High.School
Thanks to Elliott Costa Ex student and head boy for participating with the speed networking event.
@Caterham.High.School
Well done to all the year 7s who participated in the Business Challenge and the winners in the different categories
@Caterham.High.School
Form group 9S visiting imperial College London
@Caterham.High.School
Year 10 and 12 students participating in Speed Networking with visitors from different industries.
@Caterham.High.School
One Year 9 form group on a visit visit to Cumbria (London) University as part of our careers drop down day.
@Caterham.High.School
Today is our first drop down day the theme of which is careers - lots of activities for all year groups.
@Caterham.High.School
@Caterham.High.School
Find us on Facebook